Kinek ajánlható a köpölyözés?
A természetgyógyászok panaszok hosszú listáját sorolják, amelyek enyhíthetők köpölyözéssel. A lista élén a fájdalomcsillapítás áll, amely a javuló keringésnek és a szövetek ellazulásának köszönhető. Főképp az izomfeszülés, a lágyrészreuma és a hátfájás azok az állapotok, amelyekben igen sikeresen lehet alkalmazni a köpölyözést.
Másik példa a kerekes székhez kötött páciensek esete, akik jellemzően túlterhelik a vállukat. Ennek gyakran fájdalmas izomfeszülés az eredménye. Nekik a köpölyözés, a melegítés (fangopakolás a köpöly előtt és után) és egy speciális triggerpont-kezelés kombinációját ajánlják a szakemberek. Természetesen a köpölyözés csak a tüneteket képes enyhíteni.
Más terapeuták az öngyógyító, önszabályozó mechanizmusokra és a mérgek, salakanyagok eltávolítására helyezik a hangsúlyt a köpölyözéssel kapcsolatban. Ez a téma pedig máris átvezet bennünket a krónikus betegségekhez, mint indikációs területhez. Aki évtizedeken át fájdalomcsillapítókon élt, kemoterápiát kapott vagy sokszor altatták, annak minden oka megvan rá, hogy méregtelenítsen. De aki még nem beteg, „csak” a szokásos környezeti és élvezeti mérgek hatásának van kitéve, szintén sokat profitálhat a köpölyözésből egy tavaszi salaktalanító kúra formájában.
A közelmúltban tudományos igényű orvosi kísérlet is igazolta az ősi gyógymód hatásosságát. A Duisburg-esseni Egyetem és a Veronica Carstens Alapítvány által közösen végzett klinikai teszt a véres köpölyözés hatásosságát igazolta az alagútszindróma kezelésében. Ez a kórkép főképp a középkorú és idősebb nőket sújtja, és a csukló fájdalmával, valamint az ujjak zsibbadásával jár. Sokszor éjjel is fájdalmakra, zsibbadásra ébrednek. Gyakran a válluk is feszül és fáj. Ha az orvos felállítja az alagútszindróma diagnózisát, általában műtétet javasol.
Dr. Andreas Michalsen (Immanuel Krankenhaus, Berlin) a közelmúltban olyan klinika teszt eredményét publikálta, amely során betegek két csoportját eltérő módon kezelték. Az egyik csoportot véres köpölyözéssel kezelték a vállak területén, míg a kontrollcsoport tagjai meleg gyömbérpakolást kaptak. A köpölyözéssel kezelt csoport tagjainál a panaszok a kezelést követő hétnapos megfigyelés után 60 százalékkal csökkentek, míg a kontrollcsoportnál a javulás mindössze 23 százalékos volt. Ráadásul nem csak a fájdalmak, de a zsibbadás és a bizsergés is javult.