Epekő
Étkezés után rosszul érzed magad, böfögsz, felpuffadsz, eluralkodik rajtad az álmosság. Komolyabb esetben kiterjedt fájdalmat érzel a has jobb oldalán, a bordák alatt, kisugározva akár a vállig. A hányinger sem ritka, amin aztán az epehányás könnyít.
Erős, hányingerrel járó fejfájást is követhet hányás, ami a fájdalom enyhülését hozza. Ez azt bizonyítja, hogy az emésztés tökéletlensége bizony egészen különleges dolgokat is produkálhat.
Az epefolyadéknak fontos szerepe van az emésztésben. A napi több deciliter híg epét kb. egy dl-re sűrtíti, s ezt továbbítja a patkóbélbe, ahol a zsírlebontást végzi. Ha bármilyen ok miatt ez az ürítés lassú, akadályozott (aminek oka lehet a stressz is), az epehólyagban maradó epefolyadék szép lassan kővé sűrűsödik. Lehet, hogy ennek megléte nem okoz gondot, viszont ez nem jelenti azt, hogy akkor nincs is semmi tennivaló. Az epekő azt jelzi számodra, helytelen étkezési és életmódbeli szokásaid vannak, melyeken gyorsan változtatni kell. A kő kivétele ugyanis csak a fájdalmat szünteti meg, az emésztés terheltsége megmarad. A folyamat zavarai nem érzékelhetők, csak sok év múlva, mikor járulékos problémák jelentkeznek. Ezért nagyon lényeges az előregondolkodás, a helyes életvitel, hiszen nem egy-két hónap alatt alakítod ki a bajt.
A kő érzékelése már egy igen előrehaladott állapot, évek, évtizedek gyűjtögetésének eredménye.
A folyamat összetett, ahogy az egész emberi szervezet. A rossz emésztés következtében bajok lehetnek a vitaminok felszívódásával is, ezért aztán hiába falod marokszám, ha nem tudnak felszívódni, nincs hatásuk sem. Az epeműködés zavarát jelezheti a száraz bőr, megbomlik a normális bélflóra, elszaporodnak a káros mikroorganizmusok. Szóval igen sok tünet hátterében állhat a májműködés zavara, ezért az első és legfontosabb, hogy ezen szervek funkciója rendben legyen. A gond persze az, hogy amíg nem fáj, addig nem törődsz a helyes arányokkal. Később meg már azt sem tudod, hogyan egyengesd vissza az elromlott helyzetet.
Az epekő okozta görcsöket is lehet enyhíteni, azonban ez csak tüneti kezelés.
A kő műtéti eltávolítása az orvos dolga, azonban az, hogy ne alakuljon ki (újra), már saját felelősséged. A természetes módszerek, eljárások, növényi ételek, gyógyfüvek örök társaid legyenek további egészséges életviteledben. Így megelőzöl számtalan későbbi bajt.
Kisebb epekövek, epehomok kihajtására magad is vállalkozhatsz, bár legyen olyan orvos, természetgyógyász a közeledben, aki felügyel, tanácsot ad.
EPEGÖRCS, FÁJDALOM ENYHÍTÉSE
Epekő- vagy epehólyag-gyulladás okozta görcsös fájdalom esetén szüntesd be a szilárd ételt, és csak igyál.
Jót tesz a meleg borogatás. Meleg vizes palack, vagy forró vízbe mártott kis törülköző (lehet pár csepp borsmentaolajat is cseppenteni a vízbe) a májra helyezve, bebugyolálva, segít csillapítani a fájdalmat. Ha kihűlt, jöhet a csere. Gyakori görcsök persze nem elégednek meg a házi gyógyítással, fontos a pontos orvosi diagnózis és ellátás.
Jó megoldás lehet a lenmagpakolás: őrölt lenmagot jól el kell keverni annyi forró vízzel, amennyit felvesz, és egy előre átforrósított kendőbe, törülközőbe kell belehajtani, s így a fájó részre helyezni, s jól betakarni. Kihűlés után csere.
ÉTREND
Az már biztos, hogy a zsíros, szénhidrátban gazdag, rostban szegény táplálkozást a máj nem szereti. Tolerálja elég sokáig, mert javadat akarja, de 10-20 év után mégis fellázad. A megelőzés és a kisebb epekövek feloldása miatt nem marad más, mint a zöldségek és gyümölcsök, valamint a sok rostot tartalmazó korpás, teljes kiőrlésű ételek. Egyúttal kerüld az erős fűszereket, a cukrot, állati fehérjét, zsírt és mindent, amiről tudod, hogy görcsöt okoz (káposzta).
Sokszor nincs is szó kőről, csak az epe rossz ürüléséről. Ekkor még jobban oda kell figyelned, hogy ne legyen belőle nagyobb baj.
Gyakran egyél keveset, ez alapszabály, így elkerülhetők a nagyobb rohamok.
Ha jelentkezik a görcs, néhány óráig ne egyél semmi szilárdat. Utána is csak óvatosan, egy kis főtt krumplival kezdve.
Az étel ne legyen se túl hideg, se túl meleg.
Az étkezések legyenek kiegyensúlyozottak. Ha valamely ételre rosszul reagál a szervezet, azt hagyd ki, de egyébként mindenből ehetsz, csak módjával.
Kerüld a szélsőséges, egyoldalú diétákat. Ezek megterhelik, illetve nem dolgoztatják meg megfelelően az epét.
Ami fontos, az epe munkára késztetése, munkálkodjon csak odabent, az a dolga. A napot tartalmas reggelivel kezdd. Teljes őrlésű gabonából készült kenyér, esszenciális, hidegen sajtolt olaj (tökmagolaj), olajos hal, tojás kerüljön a tányérra. Ezzel lehet felébreszteni az alvó epét.
Csíráztass lucernát, igen hasznos a szervezet számára.
Olyan fűszereket használj, melyek azzal segítik a máj munkáját, hogy gátolják az étel erjedését. Ezek például az ánizs, a borsika, a kakukkfű, kömény, majoránna, fahéj, petrezselyem, torma, kapor (ez utóbbi bőségesen).
Jó hatású a fekete retek vagy annak leve. A retekből vágj le egy szeletet, és étkezés előtt rágd el. A napi adagot lassan lehet emelni.
Reggel éhgyomorra nyelj le egy evőkanál tökmagolajat. Ha bírod, ezt minden étkezés után is megteheted. Ha nincs tökmagolaj, másfajta is megteszi.
Almakúra: legjobb egy-két napig csak almát, illetve annak frissen nyers levét fogyasztani. A kúra idejét négy-öt napig is feltornázhatod. A lényeg, hogy étkezés előtt vagy helyett idd. Ha tavaszi tisztítókúrát végzel, két-három napig saját préselésű almalével tedd.
Ismert a citromos olívaolaj (két evőkanál olívaolaj és ugyanannyi citrom), amit lefekvés előtt kell meginni. Segít kihajtani a kisebb epekövet. Ezt a tisztítást egy hétig folytasd. A hatás fokozása érdekében felébredés után is idd meg ezt a keveréket.
Tavasszal a gyermekláncfű-saláta, vagy csak a növény szára jól megmosva, nyersen elrágva nagyon hatásos. 10 szálat nyugodtan megehetsz belőle.
GYÓGYNÖVÉNYEK
Szenna, pemetefű, citromfű, édesgyökér. A szenna hashajtást támogató növény, székrekedés esetén segít.
Apróbojtorján, gyermekláncfű, tarackgyökér.
Aranyvessző, csalán, gyermekláncfű, nyírfalevél.
Apróbojtorján, menta, cickafark, ezerjófű, gyermekláncfű, kakukkfű, pemetefű.
A gyógyteák törvénye, hogy csak önmagukban fogyaszthatók, semmilyen ízesítést nem tűrnek (esetleg egy kis mézet).
ILLÓOLAJOK
A borsmentaolajból (kizárólag tiszta, belső fogyasztásra is alkalmas!) epegörcs esetén cseppents egy cseppet egy falatka kenyérre, esetleg egy kis kávéskanál cukorra, s hagyd elolvadni a szádban.
Külsőleg, párologtatni ajánlott szintén a borsmenta, a levendula, illetve a rozmaring
|