Ekcéma kezelése
Megoldások külsőleg
A hirtelen fellépő, piros, hólyagos kiütést külsőleg hideg, citromos vagy almaecetes vízzel mosogasd le óvatosan. Az almaecet a jó meleg fürdőben is hatásos. A tartós ekcémára kamillából és cickafarkból, vagy ezerjófűből főzött teát lehet alkalmazni borogatásként. A borogató teát sűrűbbre főzzük. Egy nagy evőkanálnyi gyógyfüvet két dl vízzel forrázz le, hagyd állni 10 percig, majd szűrd le, és jöhet a borogatás.
A borogatás, lemosás hatásosabb a nedvedző kiütéseknél. A száraz, hámló bőr jobban tolerálja a krémeket. Az orbáncfűolaj nyugtatja az érzékeny bőrt, akár ekcéma, akár égés vagy sérülés érte a testet. Mivel azonban fényérzékeny anyag, tűző napra nem szabad menni a kezelés alatt.
Fürdők: ha nem áll rendelkezésre finom illóolaj, készíts egyszerű olajos fürdőt. A lényege, hogy az olaj hidegen sajtolt legyen, nagyon megfelel az olíva. Ebből két kanállal keverj el fél liter tejben, s öntsd a nem forró fürdővízbe. Áztasd benne magad 10 percig. Ne mosd le, így a bőr magába szívja a gyógyító, bőrpuhító anyagot.
Illóolajak közül kamilla, levendula, teafa és szantál olajból csepegtess fél dl tejbe (vagy egy kevés mézre) három-három cseppet. Keverd el, hogy feloldódjon, és öntsd a fürdővízhez. Készíthetsz olajos lemosó keveréket is boróka, borsmenta, citromfű, kakukkfű, kamilla, levendula, szantál, teafa, vagy zsályaolaj felhasználásával. Fél liter tisztított vízhez adj öt csepp olajat, s jól rázd össze az üvegben. Használat előtt mindig fel kell rázni a vízzel kevert olajakat. Kis darab vattát nedvesíts meg, nyomd ki belőle a vizet, és ezt mártsd az olajos vízbe. A viszkető bőrt mosogasd át vele. Fontos, hogy a keverék mindig friss legyen, amit nem használsz el, legfeljebb az esti fürdésnél öntsd a kád vízbe.
Gyógynövények közül borogatásként lehet alkalmazni a kamilla, illetve a körömvirág, vagy a zöld tea főzetét.
Gyógynövények
A szervezetbe került allergiát okozó anyagot minél hamarabb ki kell hajtani. Gyorsabb munkára kell készíteni a májat és a vesét. A tisztító növényekből állíts össze egy keveréket, s ebből fogyassz naponta legalább háromszor egy-egy csészével. Mik ezek a tisztító gyógynövények? Aranyvessző, apróbojtorján, csalán, bodza, gyermekláncfű, ezerjófű, mezei zsurló.
Az aloé húsos levele is kellemesen hűsíti a kivakart bőrt. Vágj le egy darabot, szeld ketté, és a nyálkás nedvet kend a viszkető, piros bőrre. Rajta is hagyhatod. A levágott levéldarabot pár órán belül használd fel.
Táplálkozás
Az allergia egyénre szabott probléma, ezerféle dolog lehet a kiváltó oka.
Abban azonban minden beteg egyforma, hogy az egészségtelen ételek elkerülése és a minőségi, természetes ételek fogyasztása pozitív hatással bírnak. Mivel nem mindig lehet rájönni, konkrétan mi váltja ki a viszkető tüneteket, érdemes az általánosan ismert allergizáló ételeket megszüntetni. Ilyen a tej, a tojás és a legfőbb állati eredetű táplálék, a hús. A telített, tehát állati zsírok helyett hidegen sajtolt, esszenciális olajakat fogyassz, melyek nemcsak helyettesítenek, de komoly hiányt is pótolnak. Az erős fűszereknek sincs most helyük az étrendben, hadd tisztuljon ki a bélrendszer rendesen.
Emellett a nyers, növényi tá
|